Czym jest maska lutownicza dla płytek PCB?

Maska lutownicza dla płytek PCB to osłona, która zapobiega przyklejaniu się stopionego ołowiu podczas procesu lutowania w niezamierzone miejsca. Maska lutownicza ma zapewnić, by w procesie lutowania płytek nie powstawały niezamierzone zwarcia, gdy tworzymy ścieżkę przewodzącą między podkładką a przewodem elementu. Sprawdźmy, jaki to konkretnie etap prac nad wytwarzaniem płytki PCB.

Od pustej płytki drukowanej po etap nakładania maski lutowniczej

Pusta płytka drukowana to cieniutki arkusz przyklejony do płytki izolacyjnej, czyli płytki wykonanej z żywicy epoksydowej lub włókna szklanego. Pierwszy krok przy jej przetwarzaniu odbywa się przy użyciu produktu kwasowego, maski kwasowej. Ten krok to zdefiniowanie śladów lub przewodów elektrycznych, które pozostaną na płytce, gdy ta zostanie zanurzona w kwasie rozpuszczającym miedź. Ten krok w procesie produkcji płytek drukowanych nazywamy trawieniem. Gdy etap jest zakończony, płytka zostaje oczyszczona. Dalej przechodzimy do drukowania za pomocą etykiet i zastosowania maski lutowniczej właśnie.

Działanie i nakładanie maski lutowniczej

Maska lutownicza chroni metalowe elementy na płytce drukowanej przed utlenianiem i zapobiega tworzeniu się mostków przewodzących pomiędzy lutowanymi powierzchniami. Maska lutownicza pozwala na kontrolowanie, gdzie na płytce wylądują kawałki roztopionego lutowia. Producent płytek drukowanych może ją nazywać maską antylutowniczą. Ta nazwa jest nawet bardziej czytelna, bo tak naprawdę to rodzaj zabezpieczenie, jednak częściej posługujemy się pierwszą wersją, która się przyjęła.

Używamy różnych rodzajów masek lutowniczych. Podstawową z nich jest użycie sitodruku do wykonania nadruku z płynnego epoksydu (termoutwardzalnego polimeru). Mówiąc w uproszczeniu: obraz maski nakłada się za pomocą sita, by następnie utwardzić go termicznie. To najtańsza i też najpopularniejsza opcja. Inny wariant to zastosowanie fotodruku. W tej metodzie farbę nakłada się na cały obszar płytki, a następnie naświetla się z wykorzystaniem klisz lub za pomocą bezpośredniej naświetlarki.