Podstawy projektowania płytek PCB

Płytki PCB to obwody drukowane, które funkcjonują dziś w niemal każdym urządzeniu elektronicznym. PCB to skrót od angielskiego Printed Circuit Board. Od strony technicznej: to płytki z materiału izolacyjnego z elektrycznymi połączeniami oraz punktami lutowniczymi, które są przeznaczone do montażu elektronicznych podzespołów. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej podstawom projektowania płytek PCB.

Projektowanie płytek PCB jako etap projektowania urządzenia elektronicznego

Projektowanie płytek PCB jest etapem projektowania urządzenia elektronicznego, które rozpoczyna się od wybrania właściwych komponentów i sieci połączeń między nimi. Gdy kompozycja jest gotowa, przeprowadza się symulacje. Po ich pozytywnym zaliczeniu przychodzi pora właśnie na zaprojektowanie płytki PCB. Elementy elektroniczne rozmieszczane na płytce muszą być lokowane tak, by m.in. unikać kumulowania się ciepła. Dlaczego wspominamy akurat o tym? Ponieważ brak analizy sposobu rozprowadzania ciepła po płytce to jeden z podstawowych błędów projektowych.

Zlecenie projektowania płytek PCB na podstawie schematów ideowych

Jeszcze jakiś czas temu obwody drukowane były projektowane ręcznie, dziś do tego celu wykorzystujemy komputery i zaawansowane oprogramowanie. W przypadku bardzo skomplikowanych układów elektronicznych projektujemy płytki drukowane wielowarstwowe.

Ze swojej strony oferujemy projektowanie płytek PCB na podstawie ideowych schematów. Możemy też pomóc w znalezieniu konkretnych rozwiązań do wstępnej koncepcji, wskazać możliwość zastosowania mniejszych podzespołów, możliwość ich obrotu, zmiany lokalizacji, czy zastosowanie mniejszych ścieżek, przelotek, odstępów. Projekt zrealizujemy w formie prototypu z odpowiednią dokumentacją techniczną. Warto nam zaufać, ponieważ dysponujemy profesjonalnym zapleczem technologicznym. Każdy projekt dostarczony przez klienta może zostać poddany bardzo szczegółowej inspekcji, a wszelkie produkowane przez nas prototypy są dokładnie testowane.