Zastosowanie płytek PCB w branży motoryzacyjnej

Funkcjonowanie przedsiębiorstw zajmujących się przemysłem samochodowym wymaga stosowania licznych układów elektronicznych, które służą do zbierania informacji, nadzorują pracę urządzeń, czy pozwalają na samodzielne ich kontrolowanie przez obsługę. Są one konieczne, by używany przy produkcji sprzęt mógł wypełniać swoje zadanie, a jednocześnie stają się jedynym z najważniejszych komponentów umieszczanych w pojazdach. Płytki PCB dla branży motoryzacyjnej okazują się więc jedną z części, bez których nowoczesne auta nie mogłyby być wytwarzane. Przyjrzyjmy się bliżej ich budowie i zastosowaniu.

Czym są płytki PCB?

Płytki PCB stanowią bazę montażową, na której umieszcza się elementy układu elektronicznego, a także dzięki wykonanym na nich ścieżkom pozwalają na przesyłanie sygnałów elektrycznych między nimi. Obwody drukowane powstają z laminatu, na którym nanosi się odpowiedni wzór odpowiadający topografii układu, służący do zamaskowania ich podczas trawienia. Jest to konieczne, ponieważ „surowe” płytki to warstwa tworzywa pokrytego bardzo cienką, liczącą od kilkunastu do kilkudziesięciu mikronów powłoką z miedzi. W płytkach przygotowuje się też punkty służące do wlutowywania potrzebnej elektroniki.

 

Gdzie używa się płytek drukowanych w motoryzacji?

Układy elektroniczne powstające na bazie obwodów drukowanych odpowiadają za prawidłowe działanie wielu systemów współczesnych samochodów. Znajdują się w większości urządzeń – przede wszystkim w komputerze sterującym układem wtryskowym. Używa się ich jednak w znacznie większej ilości komponentów – np. w przełącznikach, wskaźnikach, czujnikach, wyświetlaczach, a także poszczególnych podzespołach. Obwody drukowane będą obecne m.in. w alternatorze, sterowaniu wentylatorami układu chłodzenia, oświetlaniu, a nawet w czujnikach ciśnienia. Sporo spośród układów kontroli trakcji, wspomagania hamowania czy sprawdzania czystości spalin jest zbudowanych z użyciem płytek PCB. Trudno znaleźć obwód elektryczny, w którym nie byłby zamontowany układ elektroniczny kontrolujący jego pracę.